Çine Çaparı koyunu

Çine Çaparı, Aydın bölgesinin özgün yerli koyunudur. Başlıca yayılma alanı Aydın il sınırları içinde bulunan ve geniş bir yayılma alan olan Madran dağı ve eteklerinde bulunan Çine ve Bozdoğan ilçeleridir. Bunun yanında Koçarlı ve Nazilli ilçelerinin kimi dağlık köylerinde de yetiştirilmiştir. Yağlı kuyruklu olan Çine Çaparı ırkının kuyruk yapısı diğer yağlı kuyruklu koyun ırklarımızdan farklılık gösterir. Karaman ırkına benzeşmediği gibi Dağlıç ve Ödemişte olduğu gibi kuyruk sarkık değil, daha toplu ve kuyruk ucu genellikle içe kıvrıktır. Genotip yöresel çevre koşullarına çok iyi adapte olmuştur. Vücut beyaz, baş, bacaklar ve karın altı kahverengi-siyah-beyaz beneklidir. Erkeklerin tümü spiral boynuzlu, dişiler ise genellikle boynuzsuzdur. Merada sürü idaresinin kolay olduğu yetiştiricilerin ortak kanısıdır. Bu uysal yapı yöredeki diğer genotiplere oranla yetiştiricilere sürü idaresi anlamında rahatlık sağlamaktadır. Bunun yanında sıcağa da dayanıklı olduğu ve süt veriminin yüksek olduğu yetiştiriciler tarafından dile getirilmiştir.

Çine Çapari Koyun Irkı


Çine Çapari Koyun Irkı
Aydın ili, Çine ve Bozdoğan ilçeleri ve Madran Dağı dolaylarında kombine, et ve süt icin yetiştirilir.

Vücut orta büyüklüktedir. Baş vücuda göre biraz küçük, kulaklar orta büyüklükte ve sarkıktır. Vücut genellikle bej veya açık gri renkte, baş, kulaklar, bacaklar ve karın altı kahverengiden siyaha kadar değişebilen tonlardaki renkle ya da bu renkleri içeren lekelerle kaplıdır. Kaba karışık yapağılıdır.

Türkiye'de Yetiştirilen Yerli Koyun Irkları

Yerli Koyun Irkları;

Acıpayam koyunu,Akkaraman koyunu, Asaf koyunu,Bafra koyunu,Bandırma koyunu,Çapar koyunu,Çine Çaparı koyunu,Dağlıç koyunu,Gökçeada koyunu,Güney Karaman koyunu,Hasak koyunu,Hasmer koyunu,Herik koyunu,Hemşin koyunu,İvesi koyunu,Kamakuyruk koyunu,Karacabey Merinos koyunu,Karayaka koyunu,Kıvırcık koyunu,Malya koyunu,Menemen koyunu,Morkaraman koyunu,Norduz koyunu,Ödemiş koyunu,Orta Anadolu Merinos koyunu,Pırlak (Pırıt) koyunu,Ramlıç koyunu,Sakız koyunu,Sönmez koyunu, Tahirova koyunu,Tuj koyunu,Türk Geldi koyunu,

Son yorumlar

İçeriği paylaş