Teknik arıcılık

Teknik Arıcılıkta İlkbahar Kontrolleri

Tüm tabiyatta olduğu gibi ilkbahar, arılar için de uyanış yeni bir yıla başlangıç demektir.
Hava koşullarından kış boyunca etkilenmeyen koloniler, bahar geldiği zaman yaşamlarının en kritik dönemlerine girerler ve kolonilerin daha çok bu dönemde öldükleri görülür. Bunun nedeni sonbaharda bırakılan bal stokunun bitmesi, kış öncesi populasyonu oluşturan bireylerin yaşam sürelerini doldurmuş olması, bu dönemdeki kuluçka faaliyeti sonucu yeni doğan genç arıların kayıpların yerini dolduramaması ya da ana arının yaşlı ve verimsiz olması olabilir.

İlkbaharda Yapılacak Kontroller:

*Kovandaki arı varlığı
*Ana arı kontrolü
*Fazla peteklerin alınması
*Arının yiyecek varlığı
*Uçuş deliği kontrolü Hastalık kontrolü Varroa mücadelesi

Teknik arıcılıkta çalışma teknikleri

Teknik Arıcılıkta dikkat edilmesi gereken en önemli uygulama, arılıkta dolaşırken ve çalışırken, arıdan korunmaya ve arıya zarar vermemeye özen göstermektir. Bu aşaamada yapılması gereken uygulamaları özetlersek;

* Arılığa girerken yabancı kokular kullanılmamalıdır.(parfüm,kolonya vb.)

* Arıda yapacağımız çalışmaya göre giyimde tedbirli olunmalı (maske, gerekirse eldiven giyilmeli, koyu renkli ve çok ince giyinilmemeli)

* Kovan açılmadan önce körük yakılmalı ve kovan kesinlikle körüksüz açılmamalı ( arıcılıkta ne kadar profosyenel olsanız dahi güvenliği elden bırakmayın)

* Kovan açılırken çok dikkatli ve itinalı çalışılmalı, hoyrat davranılmamalı (unutmayınız ki kovanın için deki canlı bir varlık ve sizin sermayeniz)

Teknik Arıcılık Nedir ?

Her konuda hatta her meslekte olduğu gibi arıcılıktada başarılı olmanın ,daha fazala kazanmanın yolu iş üzerinde uzmanlaşmak ,işi daha bilinçli yapmak ,yenilikleri takip etmek, her zaman yaniliklere açık olmak gelir.

Arıcılıkta çalışılan materyal ve sermayeniz canlı olduğundan bu alanda başarılı olmanın tek yolu öncelikle materyalin iyi tanınması, bakımının ve yönetiminin iyi bilinmesi ve en önemlisi de iyi bir gözlemci olmaktır. Küçük bir ihmal yada dikkatsizlik o yılın tamamına yansıyacağından bedeli ağır olabilecektir.

Bir yıl boyunca arıcılıkta süren işlemler tamamen birbirlerine bağımlı dönemlerden oluşur. Bir yıllık üretim, yetiştirme ve bakım çalışmalarında elde edilen başarı bir önceki dönemde yapılan doğru tanım ve çalışmalarla elde edilir.

Arıcılık

Ülkemizde ,arıcılık çok eski dönemlerden beri Anadolu insanının bir geleneği olarak yapıla gelmektedir. Çok eski bir geçmişe sahip olmasına karşın arıcılığın gelişmesi bilim ve teknolojideki ilerlemelere bağlı olarak son yüzyıllarda olmuştur. Bugünku arıcılık,teknik anlamıyla, başlı başına tarımsal bir uğraş ve üretim dalı olarak belli amaçlar doğrultusunda “bal arılarını kullanabilme ve yönetebilme sanatı” olarak tanımlanabilir.

Son yorumlar

İçeriği paylaş